A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, молоді та спорту Дубов'язівської селищної ради

Нова небезпечна субкультура: хто такі ПВК «Редан», звідки вони в Україні та що з ними не так

Дата: 25.04.2023 16:32
Кількість переглядів: 57

Нова небезпечна субкультура: хто такі ПВК «Редан», звідки вони в Україні та що з ними не так

Днями в повідомленнях новинних Telegram-каналів деяких обласних центрів України з’явилася загадкова назва ПВК «Редан». Представники цієї організації влаштували заворушення в Полтаві, Харкові та Івано-Франківську. 

Ні, вони не пов’язані з військовими, про що можна подумати, побачивши абревіатуру «ПВК». Але безпосередньо пов’язані з росією. А ще це не кремезні парубки у спортивних костюмах або куртках кольору хакі, ні, це звичайні підлітки. І серед них можуть бути ваші учні.

Що сталося?

25 лютого в полтавських телеграм-каналах з’явилася інформація, що в центрі міста відбувається щось дивне: натовп підлітків влаштував сутичку. А вже за кілька хвилин стало відомо, що це – представники руху ПВК «Редан». Хто вони такі та для чого зібралися? 

26 лютого чималий натовп підлітків зібрався і в Івано-Франківську. І хоча спочатку в місцевих Telegram-каналах з’явилися повідомлення, що це все представники «Редан», згодом з’ясувалося, що все дещо не так. Діти навпаки мали на меті завадити реданівцям влаштувати сутички. Зрештою, вони так і не з’явилися.

27 лютого хвиля заворушень за участі реданівців досягла вже Харкова. А за деякими повідомленнями – і Львова, Луцька, Києва та Ужгорода, але там натовп навіть не встиг зібратися, настільки пильною була поліція. 

Хто це такі?

До 25 лютого про ПВК «Редан» в Україні ніхто не чув. Натомість про них уже було відомо в росії. Так, 24 лютого в місцевих медіа та телеграм-каналах з’явилася новина про масову бійку підлітків в одному з московських ТЦ. Її влаштували хлопці з довгим чорним волоссям, одягнені в речі із зображенням павука та цифри 4. Саме тоді всі і дізналися про існування нової субкультури.

Спільнота ПВК «Редан» з’явилася взимку 2022-2023 рр., хоча самі вони говорять, що їхньому руху вже рік. Це стихійний молодіжний рух, частина анімешної субкультури. Зокрема, сама назва відсилає нас до японської манги Hunter x Hunter (дехто називає її культовою, але насправді вона хоч і доволі успішна, але до культу все ж далеко). Там згадується злочинна організація «Геней Редан», відома також як «Примарна трупа» або «Павук». Тож саме тому учасники носять одяг із зображенням павуків. 

Чого вони хочуть? Цікаво, що жодної ідеології чи статуту реданівці не мають, та й ватажків як таких – також. В окремих пабліках пишуть, що вони виступають проти оффніків (довколафутбольних фанатів, які часто проявляють агресію та шукають будь-який привід для бійки), скінхедів та «не-руських» (уже дивне поєднання, чи не так?). 

Одночасно люди, які називають себе офіційними представниками ПВК «Редан», стверджують, що не мають ні до кого ненависті, зокрема на національному чи расовому грунті. Також вони переконують, що насправді не провокують конфлікти, навпаки – це їх ображають представники інших субкультур. А вони лише втомилися від постійних нападів та нарешті вирішити дати відсіч. Натомість поліцію рф таке пояснення не переконало – на підлітків почали влаштовувати справжні облави. 

До того ж з якою метою вони долучили до назви абервіатуру «ПВК»? За аналогією до, на жаль, відомого нам пвк «вагнер», просто заради сміху, як пояснюють засновники руху (або ті, хто так себе називає).

Таке враження, що в ПВК «Редан» не має мети, лише шлях. Але куди цей шлях має привести?

Що відбувається зараз?

Ну з’явився в рф новий дивний молодіжний рух, ну і, здавалося б, нехай. Для чого нам розбиратися з ним? Дійсно, можна було б цього не робити, якщо б одразу після потужного старту 24 лютого 2023 року в росії, наступного ж дня, 25 лютого, вони не дали про себе знати в Полтаві. Та ще й доволі гучно.

Діти, як повідомляли місцеві Telegram-канали, зібралися в центрі, аби побитися з місцевими оффніками. А потім попрямували в бік ТЦ «Злато Місто», викрикуючи всім відомий лозунг харківських ультрас. Для того, аби заспокоїти підлітків, прислали один екіпаж патрульної поліції. Звісно, їм це не вдалося. 

Влаштувати заворушення в Івано-Франківську не вдалося, але спроба, вочевидь, таки була (цьому присвячено чимало відео в TikTok). До того ж бути певними на 100% в тому, що в натовпі дійсно не було реданівців, і вони справді не планували бійку, ми не можемо. А ще достеменно неможливо сказати, як саме молодь збиралася завадити реданівцям. Теж кулаками?

27 лютого хвиля досягла і Харкова. За повідомленнями місцевих Telegram-пабліків, натовп підлітків влаштував заворушення біля ТРЦ «Нікольський». На щастя, поліція відреагувала швидко: агресивних юнаків затримали. Ситуацію прокоментував Володимир Тимошко, начальник ГУНП в Харківській області:

Імовірно, ми чуємо про ПВК «Редан» не востаннє. Наразі в Telegram легко можна знайти канали реданівців, створені для кожного великого міста. Так, частина з них створена на хвилі хайпу, але і цілком справжні там теж є. На каналах ви побачите відкриті заклики до агресії проти «оффніків», представників інших національностей та місцевої влади. На противагу з'явилися й канали на кшталт «анти-редан», адміністратори яких закликають бити неформалів. Тобто насилля з усіх боків.

На цих каналах чимало відео, на яких невідомі (часто – представники народів Кавказу, б'ють хлопчиків в одязі з символікою «Редану»). Адміни закликають помстится ворогам за кожного «нефора». Але на всіх цих відео – росіяни. Чого б це нашим підліткам мститися за них?

Трохи дивно бачити таку активність від руху, про який до минулих вихідних ми взагалі не чули, чи не так? Це дуже схоже на ретельно сплановану акцію. Якби не занадто багато співпадінь, можна було б дійсно подумати, що це просто ще один деструктивний молодіжний рух, яких, як ми виявили під час підготовки цього матеріалу, в рф чимало. Проте поки що жоден із них не не розвивався в Україні настільки активно та швидко. 

Отже, що ми маємо:

  1. Уперше широкий загал почув про ПВК «Редан» 24 лютого 2023 року (в росії). Пізніше стало відомо про більш ранні інциденти (20-ті числа лютого) з учасниками руху, але тоді вони не отримали особливого розголосу.
  2. Перша їхня поява була гучною: реданівці побилися з якимись хлопцями просто в ТЦ, на очах натовпу свідків. Почалися масові арешти.
  3. 25 лютого 2023 року реданівці влаштували заворушення в Полтаві.
  4. 26 лютого 2023 року вони спробували влаштувати заворушення ще й в Івано-Франківську.
  5. 27 лютого «Редан» влаштовує сутички в Харкові.
  6. Усі Telegram-канали руху ведуться виключно російською мовою. 

Харківська поліція відреагувала оперативно – заворушників затримали, в багатьох вилучили балончики з газом, ножі та кастети. Наразі є версія, що реданівці мали влаштувати масштабні бійки, втягнути молодь у злочинну діяльність. А хто з затриманих не належить до цього руху, а прийшов на заклик бити «нефорів»? Для чого це все? Просто для створення картинки для росзмі? Щоб вони, враховуючи ситуацію в самій рф, могли сказати «Погляньте, в них теж є "Редан"»? 

На російських форумах, де збираються учасники (поточні та колишні) різноманітних субкультур, вважають, що ПВК «Редан» – проєкт кремлівських технологів, надто все чітко зрежисовано. Або ж їх вміло використали ті ж самі технологи. Основною версію наразі є те, що новий рух та скандал довкола нього мають певною мірою перемкнути увагу росіян на внутрішні проблеми, розпалити ворожнечу між представниками різних національностей та пояснити майбутнє створення воєнизованих виправних установ для таких от порушників спокою. Зрештою, записувати в порушники можна ледь не всіх, чи не так?

Водночас в росзмі почали з'являитися цікаві публікації, де у створенні нового руху звинувачують... Україну. А точніше – СБУ. А ще точніше – говорять, що ніяких реданівців і не було, а все це – українська ІПСО. 

Розповсюдження ПВК «Редан» в Україні, окрім дестабілізації ситуації у великих містах, може мати ту саму мету, адже рф не втрачає надії захопити нашу країну, тому цілком може готувати ґрунт. Зрозуміло, що використати підлітків для дестабілізації і так складної ситуації доволі легко.

Що робити?

Тепер, коли ми з вами детально розібралися, з чим маємо справу, можемо шукати шляхи протидії. У Харкові у справу вступила поліція – із затриманими та їхніми батьками проводитиметься серйозна робота. Але ми маємо розуміти, що це – підлітки, а отже їх відпустять, тож проблеми можливі й надалі. 

Упевнені, ваші учні вже теж прочитали про ПВК «Редан» або навіть знайшли їхні спільноти в Telegram та стежать за ними. Немає сенсу робити вигляд, що проблеми не існує, тим паче, що діти вже можуть знати більше, ніж ми. Розкажіть їм усе як є – скористайтеся для цього матеріалами нашої статті, новинами з Telegram-каналів тощо. Запросіть на заняття шкільного психолога, який пояснить феномен деструктивних молодіжних рухів. Поговоріть із дітьми та спробуйте разом розібратися, з чим ми маємо справу, якою може бути мета цієї ІПСО та чому важливо не вестися на провокації. І, звісно, говоріть про те, якими можуть бути наслідки: і фізичні, і юридичні.

Також обов'язково попередьте батьків дітей. Це насправді дуже небезпечно, тож не варто ставитися до новин про реданівців як до чогось безневинного, про що швидко всі забудуть. Особливо поки ми не зрозуміли мету ворога до кінця.  

За матеріалами журналу «На Урок»


« повернутися

Вхід для адміністратора